ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ БОРОТЬБИ З ІНСУЛЬТОМ

Дата: 03.11.2022 16:42

Фото без опису29 жовтня Всесвітньою організацією охорони здоров’я засновано Всесвітній день боротьби з інсультом.

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, що приводить до ушкодження тканин мозку та розладу його функцій.

Найчастішими причинами виникнення інсульту є артеріальна гіпертензія, атеросклероз, аневризми судин головного мозку. Спричиняють його виникнення: порушення кровообігу, дистонія судин, коливання артеріального тиску, підвищене фізичне навантаження, психотравми тощо.

Судинні захворювання головного мозку – актуальна медико-соціальна проблема суспільства не тільки в Україні та її регіонах, а й в усьому світі.

Інсульт є основною причиною смертей та інвалідності. Більшість людей, які перенесли інсульт стають інвалідами та потребують протягом всього життя постійного догляду.

Фото без описуВ Київській області у 2021 році, при зверненні за медичною допомогою в лікувально-профілактичні заклади, хвороби системи кровообігу виявлено у 808202 осіб. В структурі загальної захворюваності і смертності населення вони обіймають перше місце. Спостерігається тенденція до збільшення смертності від хвороб системи  кровообігу у 2021 році в порівнянні з 2020 роком на 4,7 %. Смертність населення від судинних уражень мозку (цереброваскулярні хвороби) у 2021 році проти 2020 року збільшилась на 7,1 %. Захворюємість дорослого населення хворобами системи кровообігу по Володарській селищній територіальній громаді становить 270 на 10 тисяч населення.

Однією із основних причин інвалідності дорослого населення області є цереброваскулярні хвороби, які поступаються тільки хворобам на новоутворення. В структурі первинної інвалідності серед дорослого населення хвороби системи кровообігу складають 20,9 %, із них на цереброваскулярні хвороби 11,1 %. Серед працездатного населення хвороби системи кровообігу становлять 19,6 %, у тому числі цереброваскулярні хвороби 10,6 %.

До факторів ризику інсульту відносяться:

• похилий вік;
  • цукровий діабет та ожиріння;
  • артеріальна гіпертонія;
  • серцево-судинні захворювання;
  • наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю);
  • малорухливий спосіб життя.

Багато людей мають одночасно декілька факторів ризику, кожен з яких може бути помірним.

Прояви інсульту залежать від ураженої частини мозку та ступені ураженості.

Як правило під час інсульту виникають наступні симптоми:

• людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;
  • вимова у людини нерозбірлива та порушена;
  • виникає оніміння в кінцівках, правій або лівій частині тулуба;
  • в окремих випадках може проявлятися інтенсивним головним болем,  запамороченням, сонливістю або, навпаки, збудженням;
  • порушення свідомості, аж до його втрати, яка зберігається більше 24 годин або може призвести до смерті хворого у коротший термін.

Якщо ви помітили хоча б один із цих симптомів, особливо після високого  артеріального тиску, негайно викликайте екстрену медичну допомогу. Чим швидше буде надана медична допомога, тим більше шансів уникнути важких ускладнень.

Інсульт можна попередити у 80% випадків. Профілактика інсульту ґрунтується на принципах здорового способу життя, зокрема:

Відмова від куріння. Ризик розвитку інсульту починає знижуватися відразу ж після відмови від куріння, через рік можливо в два рази.

Відмова від споживання міцних алкогольних напоїв.

Здорове харчування. Необхідно обмежити вживання цукру, солі, жирного м’яса. Вживайте побільше фруктів і овочів. До раціону харчування додайте  страви з цільного зерна, нежирного м’яса, риби, бобових,кисломолочні продукти.

Фізична активність. Навіть помірне фізичне навантаження – прогулянки, танці, плавання, катання на велосипеді зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, в тому числі і інсульту.

Знайте і контролюйте свій артеріальний тиск, рівні цукру та холестерину в крові.

Дотримання принципів здорового способу життя є надійним методом профілактики хвороб систему кровообігу та інсульту.

Білоцерківська районна філія ДУ «Київський обласний центр контролю
та профілактики  хвороб Міністерства охорони здоров’я України»