Ми – єдині! Разом до Перемоги!
18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Саме цього дня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар, в результаті якої було виселено 180 014 осіб. Депортація мала катастрофічні наслідки для корінного народу Криму в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар. У цей день – День боротьби за права кримськотатарського народу – Україна вшановує пам’ять жертв цього злочину.
Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, – один із страшних прикладів злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни. Понад 20 років радянська влада повністю заперечувала злочинний характер своїх дій. У 1967 році Верховна Рада СРСР визнала необґрунтованість тотального звинувачення кримських татар, але на відміну від інших «покараних народів», вони не отримали права повернутися до Криму. Лише 1989 року радянським парламентом депортація була визнана незаконною та злочинною.
Анексія Криму російською федерацією у лютому 2014 році актуалізувала проблему боротьби кримських татар за свої права. Вже 20 березня Верховна Рада України ухвалила Постанову № 1140-18 «Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнавала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення в складі України.
Проте нова «влада» Криму вперше в новітній історії заборонила проведення 18 травня традиційного траурного мітингу в центрі Сімферополя, тож 70-і роковини депортації кримські татари були змушені відзначати в місцях компактного проживання в оточенні загонів поліції у супроводі гелікоптерів. Водночас лише упродовж першого року по анексії 2014 року більше 150 кримських татар були піддані «вибірковому правосуддю», 21 зник без відома або був убитий, а Меджліс позбавлений як будинку, так і можливості вести діалог із державними органами «Республіки Крим».
Після початку повномасштабного військового наступу російської федерації на Україну переслідування кримськотатарського народу окупаційною адміністрацією лише посилилося.
В таких умовах, вшанування на загальнодержавному рівні пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу та демонстрація солідарності в боротьбі за відновлення їхніх прав набуває важливого українського та міжнародного значення.
З метою підтримки морального духу, стійкості та єдності українського суспільства в умовах повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України ГО «Кримськотатарський Ресурсний Центр» ініціював проведення інформаційної кампанії шляхом поширення тематичних матеріалів, розроблених активістами міжнародного руху за деокупацію Криму та солідарність з кримськотатарським народом #LIBIRATECRIMEA спільно з художником Андрієм Єрмоленко.
Звертаємося до вас з пропозицією підтримати зазначену ініціативу та поширити тематичні матеріали, макети яких доступні за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/18Y8i9UDrABg5yYz4YFokgR2RgtKGw5dG
Джерело інформації: https://bcrda.gov.ua/news/1651225894/
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)