Увага! Роз’яснення щодо соціального захисту ВПО та осіб, які перемістилися з регіонів, де проводяться активні бойові дії, після введення воєнного стану

Дата: 20.03.2022 11:20

Фото без описуЩодо правого визначення осіб, що перемістилися з регіонів, де проводяться активні бойові дії, після введення воєнного стану

З метою визначення правового статусу та забезпечення обліку осіб, які після введення воєнного стану перемістилися з регіонів, де проводяться активні бойові дії, Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 269 «Про внесення змін до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи».

У період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» особам, які внаслідок війни перемістилися до інших регіонів, за їх бажанням надається довідка внутрішньо переміщеної особи та вноситься відповідна інформація до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Ця реєстрація, внутрішньо переміщеної особи в першу чергу необхідна для своєчасної соціальної виплати громадян, яким виплати здійснюються через готівкові розрахунки. Ці кроки Урядом здійснені зокрема для:

• своєчасної виплати пенсій, пільг, субсидій та державних соціальних допомог всім отримувачам,

• продовження строків виплат всіх раніше призначених допомог на час дії воєнного стану без звернення людини,

• впровадження спеціальних механізмів виплати пенсій та допомог тим, хто отримував їх за місцем проживання, але змінив його через бойові дії,

• впровадження централізованого нарахування та виплати допомог для людей з територій, де через активні бойові дії органи соціального захисту не змогли провести нарахування та виплати,

• залучення та розподілу гуманітарної допомоги.

Постановою КМУ від 11 березня 2022 р. № 261 «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану» передбачена компенсації місцевим бюджетам вартості комунальних послуг, які надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану.

Право на отримання довідки мають особи, які з 24.02.2022 перемістились із регіонів, які визначені, зокрема в розпорядженні Уряду від 06.03.2022 № 204-р, а саме:

• Волинська область

• Дніпропетровська область

• Донецька область

• Житомирська область

• Запорізька область

• Київська область

• м. Київ

• Луганська область

• Миколаївська область

• Одеська область

• Сумська область

• Харківська область

• Херсонська область

• Чернігівська область

Для отримання довідки особа може звернутися до:

• органів соціального захисту райдержадміністрацій (районних військових адміністрацій) та міських рад міст обласного значення;

• центрів надання адміністративних послуг;

• виконавчих органів сільських, селищних, міських рад або ЦНАП

Довідково: наразі здійснюється доопрацювання інформаційних систем Мінсоцполітики для реалізації такого механізму, тому рекомендуємо на даний момент звертатись до органів соцзахисту РДА/РВА;

Крім цього, передбачено можливість подавати звернення щодо включення інформації до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб через Портал Дія.

Довідково: наразі цей функціонал також доопрацьовується.

Звертаємо увагу, що наразі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01.10.2014 № 505 право на цю допомогу мають лише внутрішньо переміщені особи, що перемістилися раніше із Донецької, Луганської областей та АР Крим

(Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085).